Májusban a PBN munkatársai több rangos nemzetközi eseményen vettek részt és szerveztek saját projektprogramokat is, amelyek a digitális innovációt, a körforgásos gazdaságot, a biogazdaságot és az oktatás fejlesztését helyezték fókuszba. Budapesten a Drive2Transform workshop a jövő autóipari stratégiáiról szólt, míg Milánóban az am-LAB AI-alapú energiatakarékos fejlesztése került bemutatásra. Mariborban a női vállalkozók támogatásáról tanultak a partnerek, Írországban pedig a fenntartható biomassza-felhasználás jó gyakorlatairól szereztek tapasztalatot. Riga térségében két eseményen is részt vettek kollégáink, míg Splitben és Eisenstadtban platform- és módszertani fejlesztések zajlottak. Kiemelt figyelmet kapott a stuttgarti HUMANoid szereplés is, ahol a mesterséges intelligencia és a humanoid robotok kaptak főszerepet.
A PBN és a HUMANoid projekt kiemelt figyelmet kapott a stuttgarti nemzetközi Metaverzum-rendezvényen
A PBN szakértői kiemelkedő szereplői voltak a 2025. május 8-án Stuttgartban megrendezett „Virtuális Világok & XR EXPO” eseménynek, amely több mint 3 ezer résztvevőt fogadott 45 országból, 160 kiállítóval és számos kísérőprogrammal – a rendezvény így nagy nemzetközi sikert aratott.
A Baden-Württemberg Tartományi Gazdasági, Munkaügyi és Turisztikai Minisztérium meghívására a PBN mutatta be az Interreg Duna Régió Program által finanszírozott
HUMANoid projektet, amely az emberi munkavégzést támogató humanoid robotok és a mesterséges intelligencia alkalmazását vizsgálja három kiemelt ágazatban: agrár-élelmiszeripar, idősgondozás és gyártás.
A PBN standján a humanoid robot mellett kollégáink számos innovatív XR megoldást is bemutattak, amelyek nagy érdeklődést váltottak ki a látogatók, nemzetközi partnerek és iparági szakértők körében. A rendezvény részeként sor került a HUMANoid Szimpóziumra is a stuttgarti Új Kastélyban, ahol a magyar, szlovén, román és moldovai projektpartnerek zártkörű szakmai egyeztetésen vettek részt. A PBN emellett társszervezője volt a Duna Régió Stratégia 8. prioritási területe (Vállalkozások versenyképessége) keretében megvalósult első „Lighthouse azonosító workshopnak” is, amely a digitalizáció, mesterséges intelligencia és virtuális világok kiemelkedő jó gyakorlatait térképezte fel. A HUMANoid projekt fontos lépés afelé, hogy a mesterséges intelligencia valódi értékteremtéssé váljon a Duna Régió gazdasági szektoraiban.
Nemzetközi együttműködés az autóipar jövőjéért – Drive2Transform workshop Budapesten
A PBN szervezésében 2025. május 13–15. között Budapesten került megrendezésre a
Drive2Transform projekt nemzetközi workshopja és konzorciumi találkozója. Az esemény lehetőséget biztosított a résztvevők számára, hogy megosszák tapasztalataikat és közösen gondolkodjanak az európai autóipar jövőjét formáló kihívásokról, mint az elektrifikáció, az automatizáció, mobilitás és a platformalapú gazdaság. A találkozó során szakértők és partnerek dolgoztak együtt egy közös európai transzformációs stratégia irányain. Inspiráló, szakmailag tartalmas napok voltak, amelyek megerősítették a régiók közötti együttműködést.
„Üzleti ismeretek a gyakorlatban” – dobogós helyen végzett a PBN mentorált csapata
A PBN munkatársai idén is mentorként vehettek részt az ELTE Savaria Egyetemi Központ és a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara közös szervezésében megvalósuló
„Üzleti ismeretek a gyakorlatban” című tantárgy keretében. A tantárgy első félévében a hallgatók tapasztalt vállalkozóktól sajátíthatták el a vállalkozói lét legkülönfélébb aspektusait.
Az idei tanévben a PBN előadása a mesterséges intelligencia megoldások világába nyújtott betekintést. A második félév során a hallgatók csapatokat alkotva dolgozták ki saját vállalkozói ötleteiket, amelyeket a félév végén szakmai zsűri előtt mutattak be. A PBN által mentorált csapat egy egészséges életmódot támogató applikáció fejlesztésén dolgozott, és a versenyen elért kiemelkedő teljesítményükkel a harmadik helyet szerezték meg.
Középpontban a női vállalkozók – inspiráló jó gyakorlatok és közös tanulás Mariborban
Két inspiráló napot töltöttek a
WE.Circular projekt partnerei Mariborban, ahol intenzív szakmai munka és élménydús programok váltották egymást. A találkozó során olyan szlovén és horvát jó gyakorlatokat ismerhettek meg a résztvevők, mint női vállalkozókat támogató kezdeményezések, valamint innovatív körforgásos üzleti modellek. A tréningprogram fejlesztésében a partnerek közösen dolgoztak azon, hogy a készülő anyag valóban hasznos, gyakorlatorientált és inspiráló legyen a női vállalkozói szektor számára. A tréninganyag fejlesztésében a PBN szakmai partnere a StartITup Egyesület, amely három tapasztalt vállalkozó bevonásával készít inspiráló videóinterjúkat, valamint a tréning pitch modulját is kidolgozza.
Nemzetközi workshopon mutatta be fejlesztését az am-LAB Milánóban
A hónapban a PBN két munkatársa egy szakmai workshopon vett részt Milánóban, ahol bemutatták a PBN és am-LAB szervezeteit a résztvevőknek, valamint az
AI REDGIO 5.0 projekt keretében jelenleg zajló fejlesztést. Az am-LAB gyártósorának újrahasznosító moduljára alkalmazott műszaki megoldás, mesterséges intelligencia segítségével javítja az energiahatékonyságot, azáltal, hogy intelligens, valós idejű döntéseket hoz különböző forrásokból származó adatok alapján, amellyel elősegíti a fenntarthatóságot és csökkenti a környezeti hatásokat.
A workshop technikai szekcióját a Fraunhofer IOSB szervezte, ahol bemutatták az ún. Asset Administration Shell (AAS) rendszert, valamint néhány kapcsolódó digitális eszközt, például egy fájlgenerátort, egy validáló eszközt, illetve egy adatkapcsoló modult, amely élő adatfolyammal dolgozik. Az ott tanultakat a PBN a saját fejlesztéseiben is hasznosítani tudja. A napot a
MADE Competence Center látogatása zárta.
Nemzetközi tanulmányút Írországban – fókuszban a biogazdaság jövője
Írországban került megrendezésre az utolsó nemzetközi tanulmányút a
3F GREEN MODEL projekt keretében. A program az All-Island Bioeconomy Summit-tal, az egész szigetországot átfogó biogazdasági csúcstalálkozóval kezdődött Enfieldben, ahol lehetőség nyílt ír bioökonómiai szereplőkkel találkozni és megismerni a helyi kihívásokat és potenciálokat.
A konferenciát követően a partnerség közösen értékelte az eddig elért eredményeket és megvitatta a projekt jövőbeli irányait. Jó gyakorlatok megosztására is sok került, amelyek közül különösen inspiráló volt megismerni a spanyol Agrolinera cég innovatív megközelítését a tej- és sajthulladék gazdaságos és hatékony feldolgozására fejlett szenzorok, hardvermegoldások és felhőalapú technológia alkalmazásával.
A program részeként a partnerség látogatás tett a Technological University of the Shannon limericki kampuszán működő Alkalmazott Biotudományi Kutatóközpontba (CABR), ahol fenntarthatósági és biomassza-értéknövelési kutatásokat mutattak be – többek között a gyapjú és a tengeri algák hasznosításának lehetőségeit.
Két projekt, egy inspiráló helyszín!
A hónap során a PBN kollégái két nemzetközi találkozón is részt vettek Riga térségében, amelyek során intenzív és értékes tanulási élményekkel gazdagodtak a startupok támogatása és az innovációs politika területén.
A
SKALE2CT konzorcium 4. nemzetközi workshopját Lettországban tartotta, „New Needs for New Advanced Digital Companies” címmel, a Lett Kereskedelmi és Iparkamara meghívására. A partnerek tapasztalatot cseréltek Európa változó technológiai környezetéről. A kiemelt témák között szerepeltek a lett digitális stratégiák, EU által finanszírozott innovációs kezdeményezések, valamint látogatások vezető tech központokba.
A
UnicornQuest projekt keretében a PBN és a konzorcium tagjai a Zemgale Tervezési Régió vendégszeretetét élvezhették a kétnapos nemzetközi esemény során. A lett innovációs ökoszisztéma kulcsszereplői tartottak előadásokat és vettek részt a közös szakmai beszélgetésekben. Kiemelkedő programelem volt az Invest in Latvia startup-támogatási bemutatója, illetve az ALTUM finanszírozási lehetőségekről szóló előadása. Helyi startupokat is meglátogattunk, inspiráló betekintést nyerve Riga pezsgő innovációs világába.
Mindkét esemény a Riga Műszaki Egyetem és a DeepTechAtelier2025 csúcstechnológiás kutatási bemutatójával zárult.
Platformfejlesztés a társadalmi és szolidáris gazdaság támogatására
A kétnapos, Splitben megrendezett
3P4SSE projekt találkozón a partnerek több műhelymunka keretében dolgoztak együtt a közös célok elérése érdekében, különös tekintettel a társadalmi és szolidáris gazdaság (SSE) előmozdítására.
A találkozó első napján a résztvevők hálózatépítési workshopokon vettek részt, valamint megvitatták a kommunikációs tevékenységeket és a tanterv fejlesztésének következő lépéseit.
A PBN kiemelt szerepet vállalt a Szolidáris és Szolidáris Gazdasági Platform tartalomfejlesztésével kapcsolatos műhelymunka lebonyolításában. A PBN által vezetett online workshopon a résztvevők közösen dolgoztak az alábbi témákon: