9700 Szombathely, Zanati út 32-36.

+36 94 505 003

EN

Körforgásos gazdaság és fenntarthatóság: Kutatók Éjszakája az am-LAB üzemben

A PBN a zöld és a körforgásos gazdaság jelentőségét felismerve számos nemzetközi projektet valósít meg a témában, uniós kezdeményezései keretében célzott akciókkal járul hozzá a helyi ökoszisztéma fenntartható energia- és klímavédelmi cselekvési tervéhez.
Ennek érdekében 2024-ben is csatlakoztunk a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozathoz, ahol egy fenntarthatóság témájú interaktív küldetésen vehettek részt a helyi lakosság tagjai. A szeptember 27-ei, Jövő megmentése címet viselő programra, melynek során kiemelt szerepet kapott a hulladék újrahasznosítás, a körforgásos gazdaság és a környezetvédelem, több mint százan látogattak el.

 


Az egyes állomásokon különböző aspektusokból kerültek bemutatásra a fenntarthatóság, körforgásos gazdaság és hulladékkezeléshez kapcsolódó kérdések:
  • Az am-LAB központjában a résztvevők megtudhatták, hogy hogyan járulnak hozzá a digitális technológiák a gyártás fenntarthatóbbá tételével, illetve, hogy miként lehetséges a PET típusú műanyagok újrahasznosítása és újrafelhasználása a 3D nyomtatás segítségével, köszönhetően a Refilamer startup csapatának, akik az este erejéig csatlakoztak hozzánk.
  • Az at.home egy tudáspróbával tette színesebbé a programot. A humanoid robotjukkal versenyezve a látogatók egy szórakoztató fenntarthatósági kvíz keretében felmérhették ismereteiket és az esetleges tudásbeli hiányosságaikat.
  • A PBN környezetvédelem témájában berendezett állomásain az érdeklődők egy nyomozás során környezeti problémák kialakulásának okait és kezelési lehetőségeiket fedezhették fel, energiamegtakarítási gyakorlatokat ismertek meg és természetes anyagok segítségével tisztítottak szennyezett vizet, hangsúlyozva a vízvédelem és -tisztítás fontosságát. Ezentúl a mesterséges intelligencia segítségével megalkothatták a jövő fenntartható városait.
  • Az STKH Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.  kültéri standjánál a gyerekek a különböző típusú hulladékokat válogatták szét szelektíven, majd egy bemutató keretében tanulhattak a helyes hulladékszelektálásról, újrahasznosításról.
  • A Falco Zrt. támogatása lehetővé tette, hogy kiterjesszük a rendezvényt egy kültéri pavilon segítségével, ahol az ő standjuk is helyet kapott. Az állomáson a résztvevők végig követhették, hogy miként lehetséges az építési hulladékok és a lakossági eredetű, kidobásra szánt bútorok fa alapanyagának újrahasznosítása.
 
 


A rendezvényre való nagy érdeklődésnek köszönhetően remek alkalom nyílt, hogy a PBN körforgásos gazdasággal, fenntarthatósággal, szemléletformálással kapcsolatos tevékenységeit is bemutassuk a megjelent lakossági és vállalati résztvevőknek.
A programon kiemelt szerepet kapott a hulladékkezelés és újrahasznosítás, amely a 3F GREEN MODEL projekt központi témája is. A résztvevők különböző típusú hulladékokat válogattak szét, az STKH segítségével pedig megismerték hogyan lehet a szemét valójában hasznos másodlagos alapanyaga egy új terméknek.

 


A Decorator és a KARMA projektek keretében, a Falco Zrt-vel együttműködésben bemutatásra került, hogy miként lehetséges az építési hulladékok újrafelhasználása, vagy újrahasznosítása a fejlett technológiai megoldások segítségével.

 


A Smart Circuit  projekt keretében tréning is megvalósult öt helyi cég részvételével, akik megismerték, hogyan segíthetik elő az am-LAB központjában bemutatott digitális technológiák a fenntartható gyártást, valamint hogyan járulhatnak hozzá ezek a technológiák a termelési hatékonyság növeléséhez és a költségek csökkentéséhez. Ezen kívül a Falco Zrt. szakértőitől alapos ismereteket szereztek a körforgásos gazdaság alapelveiről, különösen a fahulladék újra hasznosításának lehetőségeiről.

 


 
A szemléletformáláshoz és oktatáshoz kapcsoló projektek közül kettő is szerepet kapott a rendezvényen, melyek számára külön állomás került kialakításra. A Circes keretében kihelyezése került a projektben létrehozott körforgásos gazdaság és design témájú platform, melynek interaktív elemeit kipróbálhatták a résztvevő iskolások. Az eTOM AT-HU projekt keretében kihelyeztünk különböző fenntarthatósághoz is kapcsolódó alkotópedagógiai játékokat, amelyek különböző tudományterületeket mutatnak be és több képességet egyszerre fejlesztenek. Az állomáson az óvodás és általános iskolás gyerekeknek lehetőségük volt tesztelni a kihelyezett játékokat.
A rendezvénnyel célunk az volt, hogy a projektjeink perspektíváin keresztül sikeresen bemutattassuk a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság elveinek gyakorlati alkalmazását, ugyanakkor, hogy ösztönözzük a helyi közösséget a környezetvédelem iránti elköteleződésben.

 
]