9700 Szombathely, Zanati út 32-36.

+36 94 505 003

EN

3F GREEN MODEL tanulmányút Magyarországon

Energiahatékonyság és hulladékhasznosítás: Zöld megoldások Magyarországon

Október elején, a PBN szervezte a 3F GREEN MODEL negyedik partner találkozóját Magyarországon. A projekt partnerei és stakeholdereik Sopronban és Szombathelyen vettek részt tanulmányúton és tematikus workshopon.

A 2 napos program a Soproni Egyetemen kezdődött, ahol az „Energiahatékonyság: megújuló energia az agrár-élelmiszeripari és erdészeti, faipari értékláncban keletkező hulladékokból” címet viselő workshop keretében ismerhettek meg magyar jó gyakorlatokat:
  • a magyar Agrárminisztériumtól érkezett előadó igyekezett országos helyzetképet adni azáltal, hogy előadásában bemutatta a Vidékfejlesztési Program és a KAP Stratégiai Terv vonatkozásában milyen támogatást nyújt a minisztérium agrár-élelmiszeripari és faipari vállalkozásoknak, kitérve ennek az energiahatékonyságot elősegítő aspektusaira,
  • közelítve a regionális helyzetre, a szombathelyi önkormányzat fenntartható fejlődésért és klímapolitikáért felelős tanácsnoka bemutatta a SECAP-ot és a város zöld átálláshoz kapcsolódó akcióit,
  • a rendezvénynek helyszínt adó Soproni Egyetem rektorhelyettese azt a kérdéskört járta körbe, hogy a faiparban keletkező nagy mennyiségű mellékterméket célszerűbb újrahasznosítani vagy energetikailag hasznosítani, ill. az egyetem fafelhasználásból származó energiához kapcsolódó kutatásait tárta a hallgatók elé,
  • a Falco Zrt. képviselője a faipari vállalat fenntarthatósághoz és zöld energiához, energiahatékonysághoz illeszkedő törekvéseit mutatta be, amelyeket másnap testközelből is megfigyelhettek a résztvevők,
  • a Pilze-Nagy Kft-től érkezett előadó pedig a laskagombából történő biogáztermelés körforgásos rendszerét szemléltette, valamint a MarginUP! projektet, amelynek célja az alacsony termelékenységű földeken növelni a mezőgazdasági rendszerek ellenálló képességét és fokozni a biológiai sokféleséget.
 

 
 
A workshopot követően a résztvevők fafeldolgozáshoz kapcsolódó kutató és tesztlaborokban nyertek körbevezetést, illetve megtekintették az kampusz területén üzemelő faapríték-alapú biomassza hőközpont főépületét. A 2023. november végén lezárult uniós projekt keretében 3 hőközpont került kialakításra, amelyek lefedik 22 épület fűtés és melegvíz igényét, valamint lehetővé teszik az egyetem üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentését.

Másnap Szombathelyen folytatódott a tanulmányút, ahol a Falco-hoz, a legjelentősebb helyi faipari céghez látogattak el, ahol végig követték a bútorlapgyártás folyamatát az alapanyag feldolgozástól a késztermékig. A kis fűrészüzemként induló faipari vállalkozás mára Európa egyik legjelentősebb bútor- és építőipari lemezgyártójává nőtte ki magát. A Falco élen jár a fenntarthatóságban, a körforgásos gazdaságban, és szorosan együttműködik a szombathelyi városvezetéssel annak érdekében, hogy a keletkező zöld és fahulladékokat másodlagos nyersanyaggá alakítva felhasználják.

 


Famaradékokat, kis farönköket, a fűrésziparból származó másodlagos anyagokat, csomagolási és lakossági begyűjtésből származó fahulladékot és újrahasznosított fát használnak fel ahhoz, hogy kiváló minőségű megmunkált faforgácslap terméket állítsanak elő. Minden hulladéktermék a saját modern technológiai berendezéseken szortírozásra és újrahasznosításra kerül, ezáltal biztosítva, hogy a fa, mint szűkös nyersanyagforrás, kiemelten megbecsült szerepet kapjon és minél tovább a körforgásban maradjon.

A programot a PBN-nél zárták, ahol a cég munkatársai izgalmas bemutatót tartottak a résztvevők számára a cég digitális innovációs központjában, ahol többek között megismerték hogyan lehet a 3D nyomtatással készterméket előállítani minimális hulladék termelésével vagy milyen előrelépéseket tettek a gyártásoptimalizáció területén zöld energiafelhasználással.
]